ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Dersi
2013-2014 Güz Dönemi
Muafiyet Esasları ve Sınavı

Muafiyet Sınavına Sadece Süresi İçerisinde
*** Başvuru Yapan Öğrenciler Girebilecektir ! ***

     Önemli Tarihler

     Muafiyet sınavı başvuruları : 09-23 Eylül 2013 (17:00 mesai bitimine kadar.)

     Muafiyet Sınav Yerinizi Öğrenmek için

     (Başvuru yapmasına rağmen listede yeralmayan öğrencilerin 24 Eylül 2013 mesai bitimine kadar Enformatik Bölüm Başkanlığı'na şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir.)

     Muafiyet Sınav Tarihi : 25 Eylül 2013 - Saat 11:00

     Muafiyet Sınav Sonuçlarının İlanı : 26 Eylül 2013

     İletişim Bilgileri

     KTÜ Enformatik Bölümü

     Telefon : 0 (462) 3773662 - 3773307 - 3773763

     E-posta : enformatik@ktu.edu.tr

AÇIKLAMALAR

     ENF 100 Temel Bilgi Tekonolojileri Kullanımı Dersini Alacak Olan Tüm Öğrencilerin (1.Sınıflar ve dersi tekrar alan eski öğrenciler) Muafiyet Sınavı Başvuruları

     Muafiyet sınavına girmek zorunlu değildir.

     Üniversitemize kayıt yaptırarak 2013-2014 Eğitim Öğretim yılında 1. sınıf derslerini okuyacak öğrencilerimizin (Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokulu) zorunlu olarak okuyacak oldukları derslerden biri; ENF 100-Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersidir (Müfredatında bu dersi okumayan istisna bölümler vardır) .

     Bu ders haftada 3 saat olarak yapılmakta olup, sınavlar sonunda öğrencinin başarı durumu GEÇTİ ya da KALDI olarak değerlendirilmektedir. Sınav sonuçlarının öğrencinin not ortalamasına herhangi bir katkısı yoktur (Kredisiz).

     Adı geçen bu ders içerisinde; bilgisayarı oluşturan parçaların tanıtımı, Windows işletim sistemi, dosya ve klasör işlemleri, Word, Excel, Powerpoint (sunu hazırlama), internet kullanımı konuları uygulamalı olarak anlatılmaktadır.

     Yukarıda bazı özellikleri belirtilmiş olan bu ders için; 25 Eylül 2013 tarihinde saat 11:00 da isteyen öğrencilerin katılacağı bir muafiyet sınavı yapılacaktır. Muafiyet sınavı test şeklinde olup 50 ve üzeri puan alan öğrenciler dersten muaf sayılacaklardır. Böylece 2013-2014 Eğitim Öğretim yılının 1. sınıfında haftada 3 saat olan bu dersi okumayacaklardır ve transkriptlerine (not listesi) M (Muaf) yazılacaktır.Muafiyet sınavında başarısız olanlar ise, sınava girmeyen diğer öğrenciler ile birlikte bu dersi güz döneminde haftada 3 saat zorunlu olarak okuyacaklardır.

     25 Eylül 2013 tarihinde saat 11:00 da yapılacak olan muafiyet sınavına sadece; yeni başlayacağı 1. sınıf Güz Dönemi ya da dah sonra başlayacak Bahar Dönemi ders programında ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersi yer alan öğrenciler ile daha önce bu dersi alarak (Güz ya da Bahar) başarısız olmuş tüm eski öğrenciler başvuru yapabilecektir. 1. sınıf dersleriniz arasında ilgili bu dersin olup olmadığını kontrol etmek için tıklayınız(Hem GÜZ hem de BAHAR dönemlerini kontrol ediniz) .

  GÜZ DÖNEMİ MUAFİYET SINAVINA SADECE AŞAĞIDAKİ BUTON İLE KAYDINI YAPTIRAN YADA ŞAHSEN ENFORMATİK BÖLÜMÜNE DİLEKÇE İLE BAŞVURUDA BULUNAN ÖĞRENCİLER GİRECEKTİR. BUNUN DIŞINDA HİÇBİR ÖĞRENCİ SINAVA ALINMAYACAKTIR.

    Sıkça Sorulan Sorular

     Yeni öğrenciyim; 1. sınıf ders programımda ENF 100 Temel Bilgi Tenolojileri Kullanımı dersi var, ancak şu an hazırlık okuyacağım. Muafiyet sınavına ne zaman girmem gerekir?

     ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı Muafiyet Sınavına 25 Eylül 2013 tarihinde girebileceğiniz gibi dilerseniz hazırlık sınıfını tamamlayıp 1. sınıf derslerine başlayacağınız dönemde yapılacak olan diğer muafiyet sınavına da girebilirsiniz. (Senato tarafından muafiyet sınavı kaldırılmaması durumunda)

     Yeni öğrenciyim; ancak 1. sınıf ders programımda ENF 100 kodlu bir ders bulunmamaktadır. Başka bir kodla bilgisayar dersi gözükmektedir. Muafiyet sınavına girebilirmiyim ?

     25 Eylül 2013 tarihinde yapılacak olan Muafiyet sınavı sadece ENF 100 kodlu ders için yapılmaktadır. Muafiyet sınavına giremezsiniz.

     Eski öğrenciyim; daha önce muafiyet sınavına girdim ve başarısız oldum. Tekrar girme hakkım varmı ?

     ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersinden kalan ve halen bu dersi tekrar almak zorunda olan veya değişik sebeplerle derse kendi döneminde yazılamayıp üst sınıfa geçen ve ilk kez alacak olan eski öğrencilerimiz, 25 Eylül 2013 tarihindeki muafiyet sınavına girebilirler.

     Geçen yıl (2012-2013) hazırlık sınıfına başlarken ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersinin muafiyet sınavına girdim ve başarılı oldum. Ne yapmam gerekir ?

     Geçen yıl (2012-2013) hazırlık sınıflarında okuyan aynı zamanda ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı muafiyet sınavına girerek başarılı olan öğrenciler; yeni dönem (2013-2014 Güz Dönemi) interaktif ders kayıtları sırasında ENF 100 kodlu bu derse sadece kayıt olacaklardır. Muafiyet sınavından önceki dönem başarılı olduklarından dolayı otomatik olarak transkriptlerine ENF 100 kodlu ders için M (Muaf) yazılacaktır. Bu durumda olan öğrencilerin derse kayıt olduktan sonra transkriptlerini kontrol etmeleri yeterlidir.

    2012-2013 Bahar Döneminde 13 Şubat 2013 tarihinde yapılan muafiyet sınavına girdim ve başarılı oldum. ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersi ise Güz döneminde gözükmektedir. Ne yapmam gerekir ?

     2013- 2014 Güz Dönemi interaktif ders kaydında ENF 100 kodlu bu derse sadece kayıt olmanız yeterli olacaktır. Muafiyet sınavından önceki dönem başarılı olanların otomatik olarak transkriptlerine ENF 100 kodlu ders için M (Muaf) yazılacaktır. Bu durumda olan öğrencilerin derse kayıt olduktan sonra transkriptlerini kontrol etmeleri yeterlidir.

     ECDL Sertifikası Sahibi Olan Öğrenciler

     ECDL (Avrupa Bilgisayar Yetkinlik Sertifikası) sertifikalarından herhangi birine sahip olan eski yada yeni öğrencilerimiz; bu sertifikalarını, KTÜ Enformatik Bölüm Başkanlığı'na 25 Eylül 2013 tarihi mesai bitimine kadar teslim ederek muafiyet sınavına girmeden ENF 100 Temel Bilgi Teknolojileri Kullanımı dersinden muaf olurlar. ECDL sertifikası dışındaki diğer tüm sertifikalar muafiyet için geçersizdir.

Karadeniz Teknik Üniversitesi
Enformatik Bölüm Başkanlığı